ایران شناسی (361): قره آغاج (مرکز شهرستان چاراویماق)

6) سرحد چهاردانگه: این منطقه هنوز آنطور که باید و شاید بررسی نشده ولی تعداد لرها در اینجا نیز چشم گیر است. تعداد نفرات ساکن در این روستای زیبا و توریستی نزدیک به ۲۹۰ نفر است . اولین برجسته حوضه ای عمیق است که در آن آب از طریق یک جریان با سرعت 7 لیتر در دقیقه استخراج می شود. آبگرم قوتورسویی به علت داشتن گوگرد خالص خاصیت درمانی ویژه ای برای از بین بردن امراض مختلف پوستی دارد. از دیگر مكان های دیدنی چاراویماق می توان به چشمه زیبای روستای ‘آبداللار’، آبگرم های ‘منشگه’ و ‘ایستی سو’ اشاره كرد.

در 100 کیلومتری شمال غربی ایرانشهر ، سیستان و بلوچستان ، چشمه آبگرم بزمان از ارتفاعات 920 متری از سطح دریا سرچشمه می گیرد. این بنای عظیم و دیدنی در ۱۷ کیلومتری غرب شهر جلفا ( در مسیر جاده ی مرزی جلفا- سدّ ارس ) و به فاصله ی سه کیلو متری کرانه ی جنوبی رود ارس، در آغوش گرم و با صفای کوهستان و در میان درّه ی سر سبز شام با قدمتی بیش ازهزار سال آرمیده است. جاهای تفریحی یزد بسیار متنوع هستند هر چند که محبوبترین تفریح در این استان زیبا، کمپهای کویرگردی میباشند.

محل سکونت این طایفه که وابسته به ایل دورکی بوده اند گرمسیرات درشهرستان ایذه وحومه آن مرغا وسردسیرات در چهار محال وبختیاری میباشد . را نیز از این روستا تهیه کنید. اصفهان که از مهمترین مقصدهای گردشگری در ایران است، علاوه بر جاذبههای دیدنی که در خودش دارد، دیدنیهای اطراف آن نیز کم نبوده و هریک ویژگیهای منحصربهفردی دارند. سادگی کتاب یکی از ویژگیهای مهم آن است. شهرکرد یکی از شهرهایی است که با آب و هوای خوب خود و جاذبههای طبیعی واقعاً دیدنی و فاصله کمی که با اصفهان دارد، میتواند یکی از بهترین مکانها برای گذراندن تعطیلات آخر هفته باشد.

منبع: Iran Desertsبه جرات میتوان گفت آبشار تونل کوهرنگ یکی از زیباترین جاذبههای طبیعی اطراف شهرکرد است. رمان چشمهایش اثر نویسنده مشهور ایران استاد بزرگ علوی بدون تردید یکی از جریان سازترین و تاثیر گذارترین رمانهای ایرانی است که نه تنها بر ادبیات بلکه برجامعه ایرانی و حتی تحولات اجتماعی دهه پنجاه موثر بوده است. علوی نه فقط درباره جریان سیاسی، بلکه درباره جریان زندگی مردم در آن زمان مینویسد و آن را به تصویر میکشد. و در واقع با توصیفات فرنگیس از خودش، کاری که در آخر داستان کرد، خیلی هم از خودگذشتگی نبود، چون خودش گفت که از بودن با استاد به خاطر طرز زندگی او بیم داشته.

از جمله آثار او میتوان به مجموعه داستان کوتاه چمدان، مجموعه داستان کوتاه میرزا، مجموعه داستان کوتاه گیلهمرد، ورقپارههای زندان، چشمهایش، سالاریها، موریانه، روایت و چند اثر غیر داستانی دیگر اشاره کرد. بیشتر کتابها و رمانهایی که در زمینه اوضاع سیاسی کشور و وضعیت مردم درهر دوره است، بیشتر مدح قهرمانیهای و از جان گذشتگی مبارزان و انقلابیون است، اما کتاب چشمهایش اثر سیاسی متفاوتی است که به نقش زنها و ایستادگی آنها اشاره میکند. مقبره علامه مجلسی، نویسنده معروف ایرانی و صاحب کتاب بحار الانوار از مذهبی ترین جاهای دیدنی اصفهان است که درست چسبیده به مسجد جامع اصفهان قرار دارد که بالاتر به آن اشاره کردیم.

زیارت گاه ها و مکان های مذهبی در ایران همواره مورد استقبال مسافرین قرار گرفته است. آب چشمه در پی آب شدن برفی که در طول زمستان جمع شده، تامین میشود و همین امر سبب سرد شدن آب چشمه شده است. جالبه بدونی که تمام سقف ها و دیوارهای کلیسای وانک با نقاشی های بسیار زیبایی پوشیده شده، این نقاشی ها همه روایتگری از انجیل هستن . کتاب علوی همانقدر که خواننده را میخکوب میکند، میتواند او را درمیانه های راه خسته کند.

زمان رمان چشمهایش به دوره حکومت رضاشاه برمیگردد، از این رو علوی سعی کرده تا خواننده ترس و وحشت مردم در این دوره را تجربه کند. در مورد قدمت آن اختلافات زیادی بین محققین و مورخین وجود دارد اما تاریخچه آن از سال 331 قبل از میلاد مربوط به زمانی که آتورپات یا «آتورپاتن» علیه اسکندر مقدونی به پا خواست و آن را از یونانیان بازپس گرفت موجود می باشد. قبل از اینکه کتاب چشمهایش را مطالعه کنیم، اینطور به نظر میآید که علوی در داستانی خفقان ایران در دوره رضاشاه را شرح داده است، اما با مطالعه آن متوجه خواهید شد که درواقع جو عاشقانه و رومانتیک میان ماکان و فرنگیس روی داستان سایه افکنده و این کتاب بیشتر جنبه عاشقانه و روانشناسی دارد.

در قالب سیاست، عاشق بودن را به تصویر کشیده و روی پوستهی یک تم عاشقانه حرف سیاسیاش را حکاکی کرده و به حکومت ظالم زمانهاش تاخته… پس از مرگ او حکومت برای سرپوش گذاشتن روی ماجرا هرساله نمایشگاه آثار او را برگزار میکند و در این میان مسئول نمایشگاه که به مرگ نقاش مشکوک است، توجهش به یکی از نقاشیهای او جلب میشود که آن نقاشی را تحت عنوان عنوان چشمهایش میشناختند. پل زمانخان نمادی از پیوند ناگسستنی تاریخ با طبیعت بوده و یادگار ارزشمند دوران ساسانی در میان طبیعت زیبای شهرستان سامان است.

چنانچه گفته اند: « سال ۶۵۶ سر فصل جدیدی است که تاریخ ادبی ایران، زیرا نگارش گلستان حادثه ای است که دو نظیر بیشتر ندارد: شاهنامه و مثنوی… آبشار نومل یکی از دیگر آبشارهای گرگان است که برای دسترسی به آن باید مسیری را طی کنید و به دلیل همین سختی ای که دارد، بکر و دست نخوره می باشد و برای افرادی که به دنبال مکانی خلوت و آرام برای عکاسی و گذراندن اوقات فراغت خود می گردند بسیار مناسب است.

منم امروز یعنی ۱۹ تیر ۹۸ این رمان رو تموم کردم،نکته ی جالب این رمان کشش زیاد آن هست که باعث پیگیری فراوان خواننده میشه،تاثیرش روی من به حدی بود که سه روزه تمومش کردم و اگه چند ساعت سراغش نمیرفتم همه ی فکر و حواسم درگیر شخصیت های داستان بود تا زودتر بهشون ملحق بشم و از ادامه ی ماجرا سر در بیارم،داستان تا قبل اینکه ناظم زن ناشناس رو پیدا کنه بسیار هیجان انگیز ،دارای کشش و پلیسی وار بود، بعد اون که پیداش میکنه و تابلو رو به خونه ش میبره کمی یکنواخت و گاها خسته کننده میشه ، تا اون جایی که در کنار نهر کرج داستان به اوج خودش نزدیک میشه،تعبیر زیبایی که اون جا فرنگیس از عوالم اون شب عاشقانه به کار برد : «گویی می ترسیدم که این حالت دیگر تکرار نشود و از همین جهت باید برای یک عمر بدبختی توشه گرفت…

شما پس باید کتاب تصرف عدوانی اثر لنا آندرشون رو مطالعه بفرمایید. اما وقتی خودتان در جریان طوفان میافتید و سیل غران زندگی شما را از صخرهای در دهان امواج مخوف پرتاب میکند، آنجا اگر توانستید همت به خرج دهید، آنجا اگر ایستادگی کردید، اگر از خطر واهمهای به خود راه ندادید، بله، آن وقت در دوران آرامش، لذت هستی را میچشید. از انتها محله طرقدر در طرقبه، وارد مسیری میشوید که شما را به روستای کلاته آهن میرساند.

دیدگاهتان را بنویسید