استان مرکزی – جهان ایران

البته در ایران هنوز امکان دیدار با گونه های نادر به طور مدون و قانونی برای تورها و گردشگران فراهم نشده است. درهر شبانه روز به طور متوسط چهارمرتبه آب با قدرت 5/0 الی 3 لیتر در ثانیه جاری و پس از یک ساعت جریان آب بکلی قطع می شود و از این چشمه هنگام جاری شدن آب صدایی شبیه به صدای هواپیما به گوش می رسد. آبشار گل آخور که در روستای گل آخور از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا واقع شده است یکی از دلانگیزترین مناطق طبیعی استان میباشد. شهرستان چاراویماق داراى آب وهواى مناسب وخاک حاصلخیز و مساعد براى کشاورزى است که با وجود عدم سرمایه گذارى زیاد ونیز کشت سنتى ودیم داراى رتبه قابل توجهى در تولیدات کشاورزى استان مى باشد.

پرندگان با ۵۳ گونه رکورددار بیشترین تعداد گونه های جانوری در منطقه باغ شادی هستند. تالاب دیب سیز: این تالاب در ۲۵ کیلومتری شرق اهر قرار دارد و تالابی نیزاری و دایمی است که مورد استفادة پرندگان مهاجر آبزی قرار میگیرد. این جزیره یک چشمه آب شیرین دارد و یکی از جالبترین زیستگاههای پرندگان بومی و مهاجر از جمله فلامینگو و تنجه است. تالاب یوسفلو: این تالاب در ۳۳ کیلومتری شرق شهرستان اهر قرار دارد و تالابی دایمی است که مورد استفادة پرندگان مهاجر آبزی قرار میگیرد.

از تبریز به اهر ابتدا به کاروانسرای علیای گردنه بر میخوریم که به فاصله ۳ کیلومتر از ابتدای گردنه ساخته شده است. طول جزیره ۹ کیلومتر، عرض آن ۴ کیلومتر و مساحت کل آن ۳۱۷۵ هکتار است و از سطح دریای آزاد ۱۵۲۱ متر ارتفاع دارد. وجود این جزیره سرسبز و خرم با آب شیرین و گوارا (جزیره ۵۴ چشمه دارد) در دریای شور و تلخ از عجایب و بدایع طبیعت و خلقت است. خودشان می ترسیدند، از سایه شان با داشتند. دریاچه قوری گؤل : دریاچه قوری گؤل در فاصلة ۴۵ کیلومتری تبریز در مسیر جادة تهران – تبریز قرار دارد و این دریاچة مثلث شکل با وسعت ۲۴۰ هکتار با پستی و بلندیهایی نه چندان مهم احاطه شده است.

چشمه آب معدنی کندوان: کندوان روستایی تاریخی و کم نظیر است که در فاصلة ۲۲ کیلومتری جنوب اسکو در میان درهای با صفا و کنار رودخانة پر آبی به همین نام واقع شده است. این چشمهها از شمال به ارتفاعات و تپههای پوشیده از جنگلهایی با درختان سوزنی برگ میرسد و از جنوب مشرف به درههای پاییندست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوتهای و درختچهها است. طی سالیان از آن به اسامی آناهیتا٬ سارقین و زرتشت یاد شده به شماره 1976 به ثبت آثار ملی رسیده است این تپه در قسمت غربی شهر سرعین قرار دارد که از کاوشهای انجام یافته در این منطقه اشیاء و سفالینههایی به بدست آمده که قدمت آنها به اواخر هزاره دوم و اول قبل از میلاد مسیح باز میگردد.

در این تپه انواع سفال از دوران ما قبل تاریخ و هزاره دوم قبل از میلاد و دوران پارتها تا قرون اولیه اسلامی و سفالهایی مرصع در انواع مختلف به حد وفور پیدا شده است. در فصل تابستان تعداد کثیری از مردم به منظور استفاده از آب و لجن دریاچه برای آب درمانی و لجن درمانی، به این بندر وارد میشوند. بارتولد، طبرک را به معنی تپه میداند در­حالی­که این واژه، به معنی طبرستان کوچک است. بندر آق گنبد ارتباط اهالی هفت روستای آق گنبد را با شهر ارومیه برقرار میکند. در جزیره ۷ روستا با نامهای آق گنبد، کمیچی، تیمورلو، قیچاق، بوراچارلو و بهرام آباد با حدود ۸ هزار نفر جمعیت وجود دارد.

پسر آرگیشتی اول تعلق دارد و در آن از حمله به ناحیه کوهستانی پولو آدری و گشودن ۲۱ دژ و تصرف ۴۵ یا ۴۴ شهر در یک روز سخن میرود. بورالان به واسطه چشمه پرآب “چشم ثریا” و مجاورت با کوه های پوشیده از برف آرارات در خاک ترکیه و حضور عشایر و روستاهای متعدد با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف و بالاخره همسایگی با سه کشور، یکی از قطب های گردشگری ایران بویژه توریسم طبیعی محسوب می شود. مرکز دیگری که به داشتن چشمه های آبگرم ایران مشهور است ، محلات کاملاً محلاتی است. ظاهراً این مسجد در ابتدا دارای دیوارهای سنگی و سقف گنبدی بود که بعدها سقف و دیوارها فرو ریخت و قطعات آن هر یک در جایی افتاد و یا به جای دیگری انتقال یافت.

این روستا مسجد کهنی دارد که ۶ ستون عظیم سنگی سقف چوبی آن را نگه داشته است. نظير اين برهان در معلول بالنسبة به سائر علل جريان داشته اثبات مى كند كه ميان علت ها و معلولها نيز سنخيت و رابطه وجود برقرار است، و علت فاعلى از آنجائى كه اقتضا دارد وجود معلول را و وجود دهنده آن است. رود وانِق چای نیز از کوههای بزقوش سرچشمه گرفته و در جنوب سراب با پیوستن به سایر رودخانهها، آجی چای را تشکیل میدهد.

این بندر در شمال شرقی دریاچه، در فاصله ۴۹ کیلومتری صوفیان و ۳۰ کیلومتری جنوب شبستر و ۸۸ کیلومتری شمال غربی تبریز واقع شده است. این شهر قبل از حمله مغولان بسیار آباد و پر رونق بود. ارتفاعات کمتال: کوهستان کمتال از مهمترین و جالبترین کوههای ارسباران است. شهرستان مرند در دامنه شمالی و شهرستان شبستر در جبهه جنوبی این کوهستان قرار دارد. دره لیقوان: روستای ییلاقی و کوهستانی لیقوان در جنوب شرقی تبریز و در دامنة کوهستان سهند قرار دارد.

قلعة جوشین: قلعه جوشین یا جوشون در ۲۶ کیلومتری غرب ورزقان به سوی جلفا در شش کیلومتری روستای جوشین واقع شده و راه آن بسیار سخت و کوهستانی است. باداب سورت در بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در نزدیکی روستای ارست واقع شده است. بندر رحمانلو: بندر و روستای رحمانلو از دهستان دیزجرود عجب شیر، در ساحل شرقی دریاچه ارومیه واقع شده است. ارتفاعات قوشا داغ: قوشا داغ از ارتفاعات مهم و قابل توجه ارسباران است که در شمال شهر هریس و غرب رشته کوه سبلان و جنوب غربی مشکین شهر قرار گرفته است. آب توسط کوه سبلان ، دومین کوه مرتفع ایران گرم می شود (دماوند اولین مرتفع ترین کوه است).

ارتفاعات میشو: کوه میشو در شمال دریاچة ارومیه است و جلگه مرند را از جلگة شبستر و دریاچه ارومیه جدا میکند. برای مثال کتابخانه جندی شاپور که ممکن است در فضای مجازی عکسهای آن را دیده باشید؛ این کتابخانه باعظمت با طراحی زیبا، با الهام از کتابخانه آکسفورد انگلستان طراحی شده است و بسیاری از بازدیدکنندگان معتقدند که آن مدرسه هاگوارتز هری پاتر را تداعی میکند. استان چهارمحال و بختیاری، مرتفع ترین استان کشور است که به سبب اقلیم و موقعیت منحصر بفردش دارای چشمه های جوشان بسیاری است که برخی از آنها سخاوتمندانه منشا رودخانه های بزرگی مانند زایند رود و کارون هستند.

در تابستان بسیاری از مردم برای استفاده از آب و لجن دریاچه به این بنادر روی میآورند. شیخ شهاب الدین اهری از عرفای مشهور قرن هفتم هجری است که در این مکان به هدایت و ارشاد طالبان حق و طریقت میپرداخت و به درجة قطب نایل گردید. لازم به ذکر است طالقان منطقه ای ییلاقی بوده و این شهر در فاصله 133 کیلومتری تهران و 90 کیلومتری کرج قرار دارد. باغ دلگشای ناجی در نجف آباد یزد و در مسیر قنات قرار گرفته است. ویژگی برجستة این حمام آن است که در حالت معمولی از سطح زمین قابل تشخیص نیست، زیرا در گودی ساخته شده است.

این روستا از قسمت شرقی همجوار درة بسیار با صفایی است که رودخانة لیقوان از آن میگذرد و روستاهای حاشیة خود را مشروب میکند. دهستان سارال یکی از محبوبترین جاهای دیدنی دیواندره به شمار میرود که وجود مرتعهای سرسبز و خوش آب و هوا آن را به مکانی دلپذیر برای تفریح و گذراندن تعطیلات بدل کرده است. در اوایل حکمرانی صفویه که شهرهای تبریز و اردبیل از شهرهای مهم به شمار میرفتند، سراب به دلیل نزدیکی به این دو شهر از اهمیت ویژهای برخوردار بود.

از این جهت برای کشاورزی در آن نواحی بسیار مهم و مفید به شمار میرود. تور باداب سورت شما را به بازدید از دومین چشمههای پلکانی تراورتنی جهان، چشمههای رنگی باداب سورت دعوت میکند. در همین میان غلام سومی نیز آمد و گفت: جمعی از سواران کلدانی و سرداران پادشاهان بابل آمدند و ساربان را کشتند و شترها را به یغما بردند. میوه او جان از اقلیم سفید چهره و شافعی مذهب اند. وی که ازآن پس به دنیا بی اعتنا بود روی تصویرخود چندان خم شد که پس از اندک زمانی جان سپرد.

توضيح اينكه آنچه ما از عدم در ذهن خود تصور مى كنيم ياعدم مطلق است كه همان نقيض و نقطه مقابل وجود مطلق است. آتشفشان ها باعث ایجاد اثرات و زیان هایی در زندگی ما می گردند. چرا که این چشمه ها دارای ویژگی هایی مثل تحریک فعالیتهای مختلف بدن، درمان بیماری تنفسی، روماتیسم، بیماریهای پوستی، بیماریهای زنان و تورم موضعی، تسکین اعصاب، تنظیم فشار خون، درمان دردهای مفصلی و بهبود دردهای کلیه دارند. جنگ شاه اسماعیل و خلیل پاشا در سراب روی داد و آغا محمد خان قاجار با صادق خان شقاقی در این منطقه جنگید. اين روستا از هشت محله با نام هاي محله پايين، محله ميان، محله بالا، محله تقي، محله شهشهاني، محله عرب ها، محله ناحق و محله قتلغ شاه تشکيل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید