استان مرکزی – جهان ایران

باداب سورت دومین اثر طبیعی ملی ثبت شده ایران است. در تور باداب سورت، این سفر دو و نیم روزه، شما به بازدید دو چشمهی آب معدنی میروید که آب آنها از لحاظ رنگ، مزه، بو و حجم کاملاً متفاوت هستند. یکی دیگر از چشمههای دماوند، چشمهی سنگ سیاه است که در قسمت شمال غربی این کوه قرار دارد. زیرا ۲۵ منطقهای که اطراف تپه را ازان خود کردهاند از لحاظ حاصل خیزی رتبه و شهرتی را در بین دیگر زمینهای زراعی فیروزکوه به دست آوردهاند.

آفتاب غروب کرده بود و مام بعد کمی استراحت دوباره رفتیم که شب های چشمه رو از دست ندیم شبهای زنده ساحل وکنار هتملون با موسیقی زنده حال و هوای خاصی میداد به پیاده روی. جدایی از جذابیتهای طبیعی که گوشه به گوشهی این شهر را محاصره کرده است، از تاریخچهی آن نمیتوان گذشت زیرا در کتابها کهن، به دفعات از آن یاد شده و برخی فیروزکوه را با حوادث مرتبط با دماوند هم چون افسانه فریدون و ضحاک مرتبط میدانند! در لزور امامزادهای وجود دارد که اگر راهی دیدارش شدید، از آب گوارایی که از چشمهی اطرافش میجوشد، غافل نشوید که بس خنک و دلچسب است.

چشمهی فردوس یکی از مقاصد مورد علاقهی گردشگران در شرق کشور شناخته میشود. باید در همین ابتدا این نکته را بگوییم که «تنگهی میشینه مرگ» یکی از خطرناکترین و در عین حال زیباترین تنگههاییست که نظر هر بنی آدمی را به خود جلب میکند و سبب حیرت وی میشود! همین امر سبب شده تا کشاورزی و دامداری در این شهرستان رونق بیشتری داشته باشد، به گونهای که همه ساله ورزقان در فصل تابستان شاهد حضور دام­های عشایر قره­ داغ است.

بسیاری از افراد به خصوص میانسالان معتقدند که برای درمان برخی از بیماری ها از جمله پوستی، قارچ، درد مفصل، گرفتگی ماهیچه و عضلات و هم چنین مشکلات اعصاب مفید است و آن را بهبود میبخشد. این چشمه با جاری شدن در میان کوه، آبشاری را هم تشکیل داده است که این منطقه را دیدنیتر از قبل کرده است. جریان آب های رسوبی و معدنی در مدت هزاران سال، از چشمه ها به سمت پایین کوهستان حرکت کرده اند و در اثر فرسایش، صدها طبقه و دهها حوضچه بسیار زیبا به رنگهای نارنجی، زرد و قرمز را در اندازههای مختلف به وجود آورده اند.

در شیوهای که او ابداع کرده بود، ابتدا یک کلمه کامل را که «کلمه کلید» نام داشت، به کودک نشان میدادند. اما این آب شفابخش، برای یک گروه از افراد ممنوع است! این گروه اندک اندک به سوی غرب از ساحل غربی رود جیحون تا ساحل شرقی بحیره خزر پراگنده گشتند. بعد از نماز و شام به يادبود مرحوم دکتر رحماني و مرحو علي پور از اعضاي فقيد گروه دعاي روحبخش کميل را قرائت کردهيم.

توصیه میشود بعد از قرار گرفتن در آبگرم دوش نگیرید تا گوگرد و املاح موجود در آب جذب بدنتان شود. اما بعد از دو ماه آب دوباره بالا آمد و به سرداب رسید و آن آب چشمهای کور شده را شفا میداد. تو یه رستوران معروف چشمه بنام حسن توکماق بود کنار اسکندر کباب یجور کوفته که با سیب زمینی های تیکه شده مثل سوپ سرو میشد سفارش دادیم البته مرجیمک چورباسی هم کنارش بود با سالاد و نوشیدنی سفارش دادیم به مبلغ 40 لیر برا دو نفر که واقعا خوشمزه بود و رستوران خیلی شلوغی بود.

رشد کردهاند که درست مثل آب معدنی این چشمه خواص زیادی دارند. آستانی در ادامه می افزاید، چنانچه دولت بخواهد مثل سالهای قبل حقابه دریافت کند مدیران آبهای درمانی دیگر قادر به بازگشایی مجموعه آبدرمان های خود نخواهند بود. آبگرم معدنی فردوس برند گردشگری سلامت در شرق کشور و یکی از معدود چشمه های شفا بخش ایران و جهان می باشد، این منطقه گردشگری در بین آبگرم های ایران از حیث تنوع املاح معدنی رتبه نخست را به خود اختصاص داده است، همین امر باعث شده است که گردشگران زیادی را به سمت خود بکشاند.کسانی که از بیماری های پوستی نظیر اگزما و عفونت های قارچی رنج برده اند در این چشمه شفا بخش نتایج خوبی گرفته اند و پزشکان متخصص زیادی این آبگرم را جهت درمان انواع بیماری ها به بیماران خود توصیه می کنند و به آنها طول درمان می دهند.

ارتفاعات بلند چهل چشمه بزرگترین منببع آب و گونه های گیاهان دارویی بی نظیر است و یکی از سرچشمههای ثابت سه رودخانه مهم ایران یعنی، رودخانههای قزل اوزن، سیروان، زرینه رود یا ( خور خوره ) می باشد. آب چشمه کوه فونتیس از چشمه هایی که در اعماق کوه های آبی ریج جریان دارند ، حاصل می شود. این روستا در حال حاضر دارای ۲۰۰ خانوار و ۱۰۰۰ سکنه بوده و از روستاهای مهاجر پذیری است که سالانه چندین خانوار از شهرها برای سکونت به این روستا مهاجرت میکنند. این روستای دیدنی که در کنار رودخانه پاکل بنا گردیده در دامنه جناح شمالی کوه کم ارتفاع موسوم به سیب تلخ قرار داشته از فضاهای بسیار مناسبی برای راهپیمایی گردشگری برخوردار است.

آب این چشمه تا حدود ۴۶ درجه سانتی گراد میرسد و برای بهبود بیماریهای بانوان، بیماریهای قلبی و عروقی بسیار کمک کننده است. شایان یادآوری است که شبکه آبیاری و سیستم کانال کشی هرات تا هنوز به همان شیوه قدیمی بوده و طی قرون اخیر نه تنها د رآن تغییر و تحول جدیدی پدید نیامده است ، بلکه سیستم پارینه یاد شده نیز دچار فرسودگی و تخریب شده است . که در اصل از لرستان آمده اند. در قلب درهای روح انگیز، روستایی به نام «هرانده» قرار دارد که از وصف زیبایی و سرسبزیش زبان آدمی قاصر است! این نکته لازم به ذکر است که به هیچ وجه با دمپایی معمولی به رودخانه نروید زیرا آب به سادگی آن را همراه خود میبرد و بدون پاپوش درمقابل با سنگهای خشن و بیرحم رودخانه به دردسر میافتید.

رودخانه داراباد تهران در ارتفاع حدود ۱۷۰۰ متر بالاتر از سطح زمین واقع شده (مرتفعترین بخشهای رودخانه در ارتفاع ۳۶۰۰ متری هستند). هشترود به وسیله چند رودخانه فرعی سیراب میشود. بدین ترتیب یك واقعه گذشته به كمك بازماندههای آن نوسازی میشود. بزرگ علوی به دلیل فعالیتهای سیاسی پیش از انقلاب به چهار سال زندان محکوم شد. براساس گزارشات مردمی، پس از وقوع زلزله کرمانشاه آب چشمههای منطقه آبگرم محلات افزایش یافته است و اهالی این منطقه دلیل این افزایش آب را با زلزله کرمانشاه مربوط می دانند. در این قسمت سمک از خاک جدا شده و دامنه کوه را تشکیل داده است این کوه در انتها به فضای سنگی صاف و صفه مانندی می رسد و همین باعث می شود تا نام صفه را بر روی این کوه بگذارند.

آب تنی کردن در این آب، در سرمای زمستان دلچسب است. پیشنهاد میکنیم در فصل پاییز و زمستان از گرمای لذت بخش و فواید درمانی بالای این چشمه استفاده کنید. دغدغه های یه دختر برای یه زندگی مفید و تلاش و نترس بودنش برای عشقش ستودنی بود و اینکه ما آدمها چقد راحت از رو ظاهر کسی باطنشو قضاوت میکنیم… در منطقه و روستای ییلاقی لاویج به غیر از آبگرم جاهای دیدنی دیگری هم وجود دارد که پیشنهاد میکنیم در سفر به این منطقه زیبا از آن ها دیدن کنید.

خوشبختانه در سوئیت و اقامتگاههایی که در این منطقه وجود دارند، حوضچههای اختصاصی برای مهمانان در نظر گرفته شده است. وی اضافه کرد: گاهی همین تحرکات میتواند چاه یا چشمه جدیدی را ایجاد کند و حتی یک چاه را به خشکی بکشاند بنابراین باید در کنار زلزله دیگر فعالیتهای زمین را نیز در بررسی بروز این تغییرات در نظر گرفت، به همین دلیل اعلام نظریه قطعی مستلزم تحقیقات گسترده علمی است. این کویر فاصله کمی هم با اصفهان داشته و میتوانید همراه با دوستانتان برنامه یک کویر نوردی گروهی را تدارک ببینید. جاهای دیدنیهای اطراف اصفهان به قدری جذاب و متنوع هستند که با سلیقه هر نوع گردشگری همخوانی دارند.

همانطور که مشخص است جاذبه های گردشگری ایران به همین لیست محدود نمیشود و تعداد بسیار بیشتری از آنها وجود دارد. منطقه گردشگری دیگر در روستای فشندک که از آن به منطقه شهرک غرب نیز یاد کردهاند دارای ساختمانهای ویلایی بسیار زیبا و چشمانداز بینظیر است. چشمه آب گرم دهلران در شمال و در فاصله ۳ کیلومتری شهر دهلران بر دامنه ارتفاع سیاه کوه، نزدیک به غار خفاش (دیگر جاذبه طبیعی کشور) قرار دارد. ۶- کوه کونه شم شم : به ارتفاع ۲۵۰۰ متر در محدوده ی مریوان ازیک طرف متصل است به آبادی « توراخ تپه» یعنی گل وازیک طرف به آبادی سوله همجوار است.

۱-کوه مزگوت ومیرزا( مسجد ومیرزا): یکی از قله های کوه چهل چشمه ، پشت آبادی نرگسله واز یک طرف متصل است به آبادی کول واز یک طرف به آبادی دوزخ دره وصل است. آبادی ریواسه وآبادی کانی کبود متصل هستند به کوههای میشیا وشیان که میشیا وشیان همجوار کوههای کردستان عراق هستند. همانطور که از اسم این چشمه مشخص است، آب این چشمه مزهی ترش، گس و تیزی دارد و قابل شرب نیست؛ با این حال فرصت خوبی را برای استراحت در یک مکان دنج فراهم میکند. محمدرضا بختیاری افزود: پس از وقوع زلزله در کرمانشاه دبی آب چندین چشمه از چشمههای آبگرم حدود یک برابر افزایش یافته است به طوریکه آب از استخر حوضچهها سرریز میشود.

شهری که زمستانها همیشه در میان سردترین شهرها نامش برده میشود و تابستانها خنکای ییلاق هایش روح را تازه میکند. پرآبترین چشمه ایران هم در این منطقه قرار گرفته است که به چشمه گاومیش گلی شناخته میشود. دره ای که رود ، بستر و یا آخرین مسیر خود را در آن ساخته است . آمده است که ما درآشیل هنگامی کودکی اورا دررود (استوکس) فروبرد وبدینترتیب طفل روئین تن شد ، ولی به جهت آنکه دوپاشنه پاهایش زیر دست ما درقرار داشته و به آب تماس نکرد،لذا همین نقاط مجزاماند: چنانچه دشمن او( پاریس) شهزاده شهرتروا ازاین موضوع اطلاع یافت و بارهاکرد تیری درهمان نقطه پای آشیل ،وی را کشت.

دیدگاهتان را بنویسید