آیا حضرت خضر پیامبر بوده؟

تکاب ۱۶۸ اثر ثبت ملی و یک اثر ثبت جهانی دارد و میتوانید در این شهر چند روز از تعطیلات خود را بگذرانید. این شهرستان یک اقامتگاه بومگردی در روستای بالاگیر با ظرفیت ۱۳ نفر دارد. رستوران میلاد هم یکی از رستورانهای خوب شهرستان با استانداردهای کشوری است. برای ما اما دیدارهایی که بین هنگ مرزی ایران و والیان ترکیه برقرار میشود هم شگفتانگیز بود؛ اینکه کولبران ایرانی همچنان توسط پلیس مرزبانی این کشور همسایه کشته میشوند و نمیتوان حتی حق دیه آنها را مطالبه کرد؛ چراکه والیان ترک که با مسئولان مرزبانی ما گفتوگو دارند، زیر نظر نهادهای سیاسی و پلیس مرزبانی ترک، که کولبران ما را هدف قرار میدهد، زیر نظر ارتش این کشور است.

جنبه های مختلف این چشمه ها مانند طغیان چشمه ، استخرها و کانال های آب ، رسوبات با ترکیبات شیمیایی و رنگ های مختلف ، پوشش جلبک های مختلف ، آثار تاریخی مربوط به چشمه های آب گرم و مناظر طبیعی اطراف آنها گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. سردشت دارای مهمانپذیری با ۱۴ اتاق و همچنین رستورانهای متنوع است که از میان آنها میتوان به رستوران یاس و ساحل اشاره کرد.

همچنین اگر قصد اقامت داشتید، یک هتل سهستاره، یک هتل تکستاره و ۲ مهمانپذیر درجه ۳ را میتوانید با توجه به بودجه و علاقه خود انتخاب کنید. غار مغان برای نخستین بار در مرداد ماه سال 1324 توسط یک تیم هفتاد نفری از کوهنوردان باشگاه ورزشی (نیرو و راستی) شناسایی و معرفی گردید و برای دومین بار در سال 1326 یک تیم کوهنورد به داخل آن رفتند. برای روستاگردی، پیرانشهر دارای ۳ روستای گردشگری خرنج، کهنه لاهیجان و قبر حسین است. مقبره سردار مسجد جامع حمامیان، مسجد جامع بوکان، مقبره شیخ احمد کور، حوض بزرگ بوکان، کوه طرغه، سد شهید کاظمی، محوطه گردشگری کوسه و سد خراسانه بوکان از مراکز دیدنی این شهرستان است.

روستای گلاز، چهل آسیاب، سد چپرآباد و شیخ ریواس که درست در مرز عراق قرار دارد نیز از سایر جاذبههای طبیعی این شهرستان است. در این شهرستان یک واحد بومگردی، یک هتل سهستاره و ۳ مهمانپذیر وجود دارد. با توجه به اینکه شهرستان ماکو یکی از معابر پناهجوهایی است که غیرقانونی از مرز رد میشوند، چه برنامهای برای جلوگیری از این مسئله دارید؟ بازارچهای که در آن مانند بازارچه بانه کالاهای متنوعی با قیمت پایینتر از شهرها عرضه میشود.

در واقع میتوان گفت که یک خانه محلی است که شامل3 اتاق میشود و ظرفیت پذیرایی از 15 نفر را دارد. انسان تابع قوانین مادی است اما خداوند بالاتر از قوانین و مقررات قرار دارد و پدید آورنده جهان است به همین خاطر انسان مؤمن و به ویژه بیمار احساس می کند که خداوند می تواند قوانین و مقررات را درنوردد و شفای ناگهانی را بدهد و نتایج برخلاف چیزی باشد که پزشکان انتظار داشتند و گزارش ها از آن حکایت داشت و گمان ها بر آن بود. مسیر تله سیژ از بالای درختان و رودخانه در عرض چند کیلومتر حدود یک ربع برای هر دور حرکت می کند.

این آبشار با بیش از ۱۲۰ متر ارتفاع و حدود ۴۰۰ متر عرض یکی از بزرگترین آبشارهای چشمهای در جهان است. اقامتگاه بومگردی معروف پور در روستای بالاگیر با داشتن ۲ اتاق ظرفیت پذیرایی از ۱۳ گردشگر را دارد. برای رسیدن به اشنویه ۲ مسیر وجود دارد. در این شهر همچنین یک مهمانپذیر تکستاره با ۲۵ تخت در اشنویه آماده خدمترسانی به گردشگران است. یکی از معروفترین خانههای بومگردیهای تکاب خانه پری است؛ اقامتگاهی ۳ خوابه با چشمانداز دشتهای سرسبز و رشتهکوه سهند.

از آثار تاریخی و طبیعی تکاب تخت سلیمان، چمن متحرک چملی گول که در نوع خود در دنیا بینظیر است، چشمههای آبگرم نصرتآباد و قینرجه تکاب، غار معروف کرفتو، دژ باستانی ساری قورخان و مسجد جامع تکاب را میتوان نام برد. از اماکن تاریخی میاندوآب میتوان به پل تاریخی تاتائو یا میرزا رسول، مسجد تاریخی طاق، حمام باروق، آثار شاهتپه، قیز قلعه، خانه اربابی روستای گوگ جلو اشاره کرد و برای دیدن آثار طبیعی نیز سواحل زرینهرود، سد نوروزلو، آب معدنی معروف روستای حیدرباغی را به شما پیشنهاد میکنیم. پلکانی رنگارنگ، حوضچههایی زیبا، طبیعتی بکر و آسمانی آبی، همه چیز جان میدهد برای گرفتن عکسهای یادگاری!

همه ما این گونه تصور میکنیم که چشمهها باید از دل کوهستان بجوشند و جاری شوند؛ اما همیشه هم این گونه نیست. دریاچه الیمالات در وسط جنگل واقع شده و برای رسیدن به آن باید از ۹ کیلومتری جاده اصلی نور به چمستان خارج شوید و پس از گذشت ۳ کیلومتر خود را به این دریاچه برسانید. با انتخاب بوکان برای اقامت نوروزی میتوانید از نمایشگاه صنایع دستی بهاره در این شهر هم بازدید کنید.

مجاورت این شهرستان با کوه آتشفشانی سبلان باعث پدید آمدن 12 آبگرم معدنی در این شهر شده که موقعیتی ممتاز به آن بخشیده و هر ساله هدف مسافرت بالغ بر 10 میلیون گردشگر از سراسر کشور و کشورهای حاشیه خلیج فارس است. این آبها دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بالا بوده که باعث خنثی سازی رادیکال های ازاد در بدن شده و از بسیاری بیماری ها و سرطان ها جلوگیری میکند . مهمانانی که در این اقامتگاه میمانند، میتوانند طعم لذیذ غذاهای محلی مثل کباب، آبگوشت و سبزیپلو با ماهی را بچشند.

در گذشته این چشمه در فضایی باز قرار داشته است و مردم محلی به همین شکل از آن استفاده میکردند؛ اما بهتازگی دورتادور آن را با بلوکهای سیمانی محصور کردهاند تا ورود و خروج راحتتر از گذشته باشد. در واقع کوه صفه یکی از نمادهای شهر اصفهان بشمار میرود. از سال 1849 ميلادي باستان شناسان به كاوش در ويرانههاي شوش پرداختند و آثار نفيسي از شهر خاموش و متروك شوش بدست آوردند. مطالعات باستان شناختي در كانونهاي «سُرخدَم لري هميان» و «سر طراحان» نشان ميدهند، كوهدشت از مراكز مدني قديمي است. این شهرستان دارای ۶ مرکز بومگردی عمدتا در روستاهای اطراف تخت سلیمان است.

دیدگاهتان را بنویسید