آمازون ایران در شمال کشور + عکس

چون اینکه شرایط چند سال قبل خراب بود مردم این ولسوالی به خرابی جنگلات دست زده بودند. این جنگلات به بیش از ٢٣ هزار هکتار میرسید. اما از روستا که ۱۲ کیلومتر بروید به جنگل میرسید. این جاده باریک هشت کیلومتر قبل از نوشهر قرار دارد. با اینکه در سفر به آمل برای بازدید از این آبشار می بایست فاصله قابل توجهی را طی کنید، اما آبشار قو در میان معدود جاهای دیدنی آمل است که ارزش صبر و طی کردن مسیر طولانی را دارد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید کوهنوردانی که به قله دماوند صعود کرده اند، همواره دشت لار را زیباترین و جذاب ترین مسیر صعود به دماوند می دانند. شاید برایتان جالب باشد بدانید آرامگاه خضر نبی در زمان حکومت سادات مرعشی ساخته شده است در آن زمان، سادات مرعشی حکومتی بسیار مذهبی بوده و به لطف این موضوع، اکثر بناهای به یادگار باقی مانده حکومت را سازه های مذهبی تشکیل میدهندکه شامل قدمگاه خضر نبی، آرامگاه شمس آل رسول و بقعه ناصر الحق هستند.

همانطور که میدانیم در گذشته های دور، مازندران با نام طبرستان شناخته میشد و این 5 آرامگاه با معماری جذابی که در این منطقه وجود دارد در گذشته، میان جذاب ترین و خاص ترین بناهای طبرستان به شمار می رفتند. از جمله یادگاری های دوران حکومت قاجاریه برای مردم شهرستان آمل و گردشگران در سفر به این شهرستان دیدنی، حمام شاه عباسی است که در سده 9 هجری قمری ساخته شده و امروزه نیز در میان محبوب ترین جاهای دیدنی آمل قرار دارد. عمارت میر بزرگ بنایی بسیار زیبا بوده و از شاهکارهای معماری دوران صفوییه به شمار می رود چراکه کارشی کاری ها و تزئینات بسیار ظریف و شکیلی در همه جای این بنا مشاهده می شود و شاید برایتان جالب باشد در بالای عمارت، حوضی کوچک وجود دارد که در آن دوران، کم نظیر بوده و در گذشته هم طلبه ها برای درس و مطالعه به طبقه بالای عمارت مراجعه می کردند.

هنگامی که وارد آرامگاه قضر نبی (ع) می شویم، با معماری و تزئینات شکیلی روبرو خواهیم شد اما در این آرامگاه، بخشی وجود دارد که به هفت تن معروف است و گفته می شود هفت تن از سادات حسینی را در آرامگاه خضر نبی دفن کرده اند. آرامگاه خضر نبی (ع) بنایی شش ضلعی است که قدمتش به قرن 9 هجری قمری می رسد. قدمت آرامگاه نصر الحق آمل به قرن 9 هجری قمری برمیگردد و جالب است بدانید این آرامگاه شصتمین اثر تاریخی ایران است که سال 1310، در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. کتیبه شکل شاه صخره ای به طول 8 متر و ارتفاع 4 متر است که امروزه از باارزش ترین جاهای دیدنی آمل به شمار می رود و لازم به ذکر است این اثر در سال 1381، در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

یک کمدی ترسناک و اثری از روث با عناصری مشابه که موفقیت همین اثر به ساخت “مسافرخانه” انجامید. مسیر کلیبر به قلعه با یک جاده آسفالته با نام جاده قلعه بابک شروع میشود و در نهایت باید با پای پیاده باقی مسیر را ادامه دهید. دالان بهشت: همانطور که در بالا اشاره کردیم، مسیر آبشار آلوچال از میان منطقهای تماشایی با نام دالان بهشت عبور میکند. حسن بن علی ناصر الحق اولین فرد شیعه ای بود که حاکمیت طبرستان یا مازندران کنونی را برعهده گرفت شاید برایتان جالب باشد بدانید ایشان در میان کشورهای مسلمان نشین هم از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

منطقه آبشار قو یا سفیداب از جمله مناطق قشلاقی مازندران است و به لطف این موضوع، عشایر مختلفی را در طول مسیر بازدید از آبشار مشاهده می کنید. مه و کولاک تردد در مسیر بجنورد-جنگل گلستان مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی هم گفت: بارش برف، کولاک و مه در مسیر بجنورد-جنگل گلستان سبب کندی تردد خودروها و لغزندگی سطح جاده شده است. تمامی مناطق و بخش های شمالی ایران، سرسبز و سرپوشیده از درختان و جنگل ها می باشد.

این سردار درواقع میرقوام الدین مرعشی است که به عنوان سرسلسله حکومت مرعشیان شناخته می شود و شاید برایتان جالب باشد بدانید سردار میرقوام الدین مرعشی در زمان حمله تیمور به ایران، برای دفاع از سرزمین مقابل تیمور ایستاد و جانش را فدای سرزمینش کرد. آرامگاه خضر نبی (ع) در سال 1335 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است و همچنین خوب است بدانید در سراسر ایران، ده ها قدمگاه خضر نبی وجود دارد اما قدمگاه خضر نبی آمل، بنایی است که در اکثر کتب و اشعار مختلف به آن اشاره شده است.

اگر شما هم میخواهید از این آرامگاه تاریخی بازدید کنید خوب است بدانید بنای امامزاده ابراهیم در خیابان طالب آملی قرار داشته و از سمت شرق نیز به گرجی محله و قادی محله راه دارد. انتشارات جنگل که در زمینه نشر کتاب های آموزش زبان و کتاب های حقوقی فعالبت دارد با راه اندازی فروش اینترنتی در سایت خود این امکان را برای زبان آموزان و علاقهمندان به کتاب های زبان و حقوقی فراهم نموده تا کتاب های این نشر را به صورت آنلاین خریداری نموده و درب منزل تحویل بگیرند. مجموعه برج هشتل از 5 آرامگاهی تشکیل شده که به صورت مثلث در کنار همدیگر قرار دارند.

علاوه براین هنگامیکه چرش مواشی درنشیبی ها ودامنه های کوهی صورت میگیرد لغزش وفرسایش خاک را نیز امکا ن پزیرمیسازد. وزارت زراعت ميگويد که تنظیم منابع طبیعی، یکی از چهار ستون استراتیژی ملی انکشاف زراعت را تشکیل میدهد و حفاظت و احیای جنگلات، احیای علفچرها، مدیریت و حفاظت از خاک و جلوگیری از فرسایش آن، و انکشاف منابع آبی از طریق احیای آبریزه ها، اهداف عمده ای است که وزارت آنرا دنبال میکند. به گزارش خبرگزاری مهر، کامران پورمقدم در برنامه در انتهای الوند، اظهار کرد: جنگلهای ما دچار تهدیدها و آسیبهایی است و همیشه برای احیای جنگلها طرحهایی را در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در دست داریم اما امسال موضوعی را با عنوان پویش مردمی “برای ایرانی سرسبز و هر ایرانی یک درخت” را طراحی کردیم تا بر اساس این طرح با مشارکت مردم جنگلها را احیا کنیم.

او به عنوان رئیسجمهور برزیل دو سوم از مساحت آمازون، بزرگترین جنگل گرمسیری بر روی کره زمین را تحت کنترل دارد و در کارزارهای انتخاباتی خود بارها تاکید کرده بود که قصد دارد تحولاتی را در سیاستهای زیستمحیطی این کشور انجام دهد. وارد مسجد که میشویم، کتیبه های تاریخی را در بخش دهلیز مسجد مشاهده می کنیم که بر روی آن، فرمانی از شاه سلطان حسین مشاهده می شود. مسجد جامع آمل در اواخر حکومت صفویه و به دستور شاه سلطان حسین صفوی ساخته شد و بخشی از آن هم در دوران قاجاریه تکمیل گردید.

دیدگاهتان را بنویسید