آخرین اخبار «جنگل های ا

این پارک جنگلی یک ناحیه با پوشش گیاهی بسیار بزرگ می باشد که در مرکز جنگل ابر های مونته کریستو در مزو آمریکا و درست در بخش های شمال غربی کشور واقع شده است و به مرز های گواتمالا و هوندوراس نیز نزدیک است. تنوع جنگلهای استوایی باعث میشود آنها در پردازش مواد مغذی بسیار کارآمد باشند. شاهرود خود دیدنی های بسیار دارد و به سبب تنوع پوشش گیاهی و آثار تاریخی متعدد به قاره کوچک مشهور شده است. «اسد زینالی» یکی از ساکنان روستای شجاع در کلیبر هم به خبرنگارهمشهری می گوید: از مسئولان خواستیم در جنگلهای این منطقه سمپاشی با هواپیما انجام دهند، اما پاسخ دادند سمپاشی سبب نابودی میکروارگانیسمهای مفید جنگل خواهد شد.

بهگفته اهالی، این آفتها شبیه کرمهای هزارپای پشمالویی هستند که برگ درختان را میخورند و بهتدریج کل برگ درخت از بین میرود و با نابودی برگها، امکان فتوسنتز هم دیگر وجود ندارد و این موضوع سبب خشک شدن درختان میشود. استانهای شمالی گیلان، گلستان و مازندران بیشترین پراکندگی جنگلهای ایران را دارا هستند. در همین جهت چندی پیش هفت راس مارال از پارک ملی گلستان بهاین منطقه انتقال یافت و در زمینی بهوسعت هفت هکتار در مرکز تحقیقاتی اینالو رها گردیدند. اسراری که در این پارک جنگلی محفوظ شده اند همگی شگفت انگیز و منحصر به فرد هستند!

این پیمان در ۸ مادّه تنظیم شد و مفاد اصلیاش تعهد کمیته اتحاد اسلام بر مستقر نکردن نیروی مسلح در مسیر انزلی ـ قزوین ، دخالت نکردن انگلیس در امور داخلی ایران ، مبادله اسیران و تأمین خواربار برای نیروهای انگلیسی مستقر در گیلان از سوی کمیته اتحاد اسلام بود. پس از مدتی احسان اللّه خان دوستدار (از اعضای كمیته مجازات در تهران) و خالوقربان هرسینی ، با تعدادی از کردهای مجاهد نیز به نهضت پیوستند. و تشکیل حکومت موقت جمهوری؛ مرحله دوم، کودتای حزبکمونیست بر ضد میرزا و تشکیل دولت ائتلافی احساناللّه خان با نمایندگان دولت شوروی و حزب کمونیست ایران؛ و مرحله سوم، ورود حیدرخان عمو اوغلی به ایران و تشکیل دولت جمهوری شورایی گیلان.

سران جنگل پس از ورود به رشت ، در ۱۸ رمضان ۱۳۳۸ اعلامیهای به نام «جمعیت انقلاب سرخ ایران» صادر کردند که در آن ضمن اشاره به ورود نهضت با «استعانت اصول حقه سوسیالیستی برای نجات ایرانی» به مرحله انقلاب سرخ، اصول سلطنت را ملغا و حکومت موقت جمهوری را اعلام و بر حفظ شعائر اسلامی تأکید ورزیدند. در جنگلهای ارسباران، گونه های درختی و درختچه ای کمابیش اختصاصی همچون بلوط ارسبارانی، زغال اخته، درختِ پَر، مَحلَب، اِسپیره سفید، قَره قات، فندق، سرخدار، بُداغ، هَفت کُول دیده می شود. اين منطقه شامل كوههاي بلند و درختان گوناگون است كه نگاه هر بیننده ای را مجذوب و حیران خویش می سازد و همچنين زیست گاه حیواناتی است كه گاها از نظر تنوع در جهان بی نظیر می باشند .

هسته مرکزی در حدود ۲۰ ـ ۳۰ درصد مساحت ذخیره گاه زیست کره را تشکیل می دهد و هیچ مداخله ای در آن صورت نمی گیرد. محمدتقی میرابوالقاسمی، دکتر حشمت و اندیشه اتحاد اسلام در جنبش جنگل، ج۱، ص۱۱۳، تهران ۱۳۷۸ ش. در کسما نیز، زیر نظر حاجیاحمد کسمایی ، چهار اداره وجود داشت: کمیته اتحاد اسلام، کمیسیونجنگ، امور داخله و حکومتی. در ۱۳۳۸ طی مذاکرات فیمابین، موافقت شد که چون دولت وثوقالدوله (عاقد قرارداد ۱۹۱۹ با انگلیسیها) در غیاب مجلس، صلاحیت مداخله در امور ایران را ندارد، تا افتتاح مجلس شورای ملی (مجلس دوره چهارم) و معلوم شدن تکلیف قرارداد، صلح میان طرفین برقرار شود و دولت متعرض مجاهدان جنگل نگردد.

در پی خروج روسها، قوای جنگل کاملاً به رشت مسلط شد و مراکز اداری و راههای ارتباطی گیلان را در اختیار گرفت. وقت گذراندن در جنگل برای ما مفید است و به ما حسی از رمز و راز و شگفتی میدهند. یادت نرود جنگل ابر و جنگلهای دیگر سرمایه فرزندان توست. اشخاص افراد که جنگل های زیبا کنررا از بین میبرد این را بخاطر انجام میدهند که از درختان چهار تراش وانواع دیگر چوب آنها به سرعت مفاد غیر قانونی بدست آورند.

در سال ۱۹۷۶ میلادی، سازمان یونسکو بیش از 72 هزار هکتار از اراضی منطقه را به عنوان ذخیرهگاه زیستکره ثبت کرد. محمدعلی اینانلو، روزنامهنگار، مستندساز و بنیانگذار طبیعتگردی علمی بود که ۱۲ دیماه سال ۱۳۹۴ بر اثر سکته قلبی درگذشت. به گزارش خبرگزاری مهر، کامران پورمقدم در برنامه در انتهای الوند، اظهار کرد: جنگلهای ما دچار تهدیدها و آسیبهایی است و همیشه برای احیای جنگلها طرحهایی را در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در دست داریم اما امسال موضوعی را با عنوان پویش مردمی “برای ایرانی سرسبز و هر ایرانی یک درخت” را طراحی کردیم تا بر اساس این طرح با مشارکت مردم جنگلها را احیا کنیم.

وی اظهار میکند: از روشهای بیولوژیکی و مکانیکی برای مبارزه با آفتها استفاده میشود و جنگلهای ارسباران بهصورت مستمر مورد رصد و پایش قرار میگیرند و با توجه به نوع آفت و مرحله زیستی و میزان جمعیت آن، تدابیر مورد نیاز اتخاذ خواهد شد. برای ماندن در جنگل ابر به چه تجهیزاتی نیاز است؟ اما برخلاف آنچه دنیای سرگرمی سازی هالیوود به ما نشان میدهد، پیرانا اغلب از ماهی، گیاهان و انواع حشرات مرده یا در حال مرگ تغذیه میکند.

برای مثال، پوشش گیاهی جنگلهای بارانی برای مبارزه با حشرات و بیماریها مواد شیمیایی تولید میکند که از آنها داروهای مفیدی ساخته میشود. تاج پوشش جنگلهای ارسباران، زیاد و در بعضی از مناطق، توده ها خیلی فشرده اند. در سفر به جنگل ابر چه چیزهایی با خودمان ببریم؟ ۴۰ سال قبل مساحت این جنگل ها بیش از ۳۰۰ هزار هکتار بود ولی اکنون به ۱۶۴ هزار هکتار رسیده که ۷۰ هزار هکتار آن ذخیره گاه است. ایجاد شود مرتکب به حبس تأدیبی از دو ماه تا یک سال محکوم خواهد شد. مسئولان ریاست زراعت بادغیس میگویند که حاصلات پسته در سال روان نزدیک به ۳۶ هزار متریکتُن بوده که چندینبرابر بیشتر از سالهای گذشته است.

سیاره سبز یکی از جدید ترین و خلاقانه ترین ایده ها در دبی بوده است که در حقیقت جنگلی است که به طور مصنوعی طراحی شده است. یادگیری زبان انگلیسی که امروزه به یکی از دغدغههای اصلی بسیاری از افراد تبدیل شدهاست، مسیری پرچالش و در عین حال شیرین است. وی با اشاره به اینکه «حفاظت» در سازمان جنگلها با سازمان محیط زیست متفاوت است، ادامه داد: سازمان جنگلها در کنار وظیفه حفاظتی امکان بهرهبرداری نیز دارد اما وظایف اصیل سازمان محیط زیست فقط حفاظت است که با یکدیگر تفاوت دارند.

بادغیس نزدیک به سیهزار هکتار جنگل پسته دارد که کمتر از یک قرن پیش مساحت این جنگلها به نود هزار هکتار زمین میرسید و قطع درختان پسته توسط مردم همچنان ادامه دارد. اکثر این مناطق محل زندگی عشایر دامدار منطقه است و در روستاهای اطراف این جنگل تمام ساکنین دامدار هستند. موجوداتی عجیب و جذاب که در نوع خودشان مرگبار هستند و در این فهرست نگاهی داریم به ۱۰ تای آنها. دنیس اسچان، عضو هیأت علمی دانشگاه فدرال برزیل در این باره میگوید: «تقریبا در هر هفته یک شکل عجیب در این منطقه دیده میشود که دلیل به وجود آمدن آنها اثبات شنده است، بعضی از این اشکال دایرهای و برخی دیگر مربع یا مستطیل و برخی حتی چندضلعی هستند.

هزینههای نهضت با کمکهای مالی برخی تاجران و زمینداران کوچک منطقه و دریافت عشریه تأمین میشد (از ۱۳۳۶ به گرفتن عشریه اقدام کردند). میرزا و هشت تن از مجاهدان به سوی پایگاه اولیه شان، فومنات، عقبنشینی کردند. انگلیسیها به دلیل نگرانی از پیشروی بولشویکها به سوی قفقاز از یک سو و عدم موفقیت دولت مرکزی در سرکوب نهضتاز سویدیگر، درصدد سازش با مجاهدان جنگل برآمدند و احمد آذری، کفیل حکومت گیلان ، را با وساطت عدهای از بزرگان گیلان مأمور مذاکره با میرزا کردند. جنگل، نهضت، نهضتی به رهبری کوچک خانِ جنگلی در منطقه گیلان و مازندران برضد استبداد داخلی و استعمار خارجی بود.

محمدحسن صبوری دیلمی، نگاهی از درون به انقلاب مسلحانه جنگل، ج۱، صـ۹۱، تهران۱۳۵۸ ش. محمدحسن صبوری دیلمی، نگاهی از درون به انقلاب مسلحانه جنگل، ج۱، ص۱۵۳ـ۱۵۴، تهران۱۳۵۸ ش. پس از شکاف میان مجاهدان جنگل، رئیس اداره سیاسی انگلیس در ایران پیمان متارکه را لغو و با ارسال نامهای به میرزا، مهلت پنجروزه را برای اطاعت از دولت یا خروج از ایران تعیین کرد. به هر روی پس از فروکش کردن شایع مذکور، جمعیت ناحیه در حال افزایش است. در منطقه کوهستانی ارسباران، ییلاقهای فراوانی وجود دارد که از ویژگیها و خصوصیات ارزنده در این ناحیه به شمار میرود. امروز آن ناحیه در تقسیمات کشوری افغانستان «حکومت کلان بادغیسات» خوانده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید