آخرین اخبار «جنگل های ا

سرکشی مینمودند. یکی از جنگلات که آسیب زیاد دیده است عبارت از جنگلات کورنیگل است که در نزدیک شهرک پچ دره ولایت کنر که از 5 قسمت تشکیل گردیده است. بین سال های 1330 الی 1340 به شهر کابل ، قندهار، هرات ،جلال آباد وغیره معرفی گردیده در کنار چار راهی ها و برخی از پارکهای این ولایت غرس گردیده است چوب آن دارای کیفیت متوسط می باشد . درین حال محافظین جنگلات طعیی افغانستان زمان از تخریب بیش از 40% هزار جریب زمین دارای درختان مثمیروغیرمثمیر جنگلی طی دو ماه اخیر سال روان دراین ولایت خبر داده از ناتوانی خود واز نگهداری این جنگل ها شکایت می کند که در این اواخر وزارت زراعت پول انگفت را برای اهیای جنگلات ولایات شمالی کشور تخصیص داده است.

این موجودات عجیب نمیتوانند به خوبی از تخم خود مراقبت کنند، زیرا تخمهای این قورباغهها از درختان آویزان بوده و نوزادان بلافاصله پس از به دنیا آمدن، داخل رودخانه سقوط میکنند. اما به جز قبایل بومی که در دل جنگل زندگی میکنند و هیچ ارتباطی با دنیای بیرون ندارند، گروههای بومی دیگری نیز در شهرها و روستاهای اطراف زندگی میکنند که تعداد آنها تقریباً به ۲۰ میلیون نفر میرسد. شاه عباس اول از رقابت انگلیسی ها و پرتغالی ها استفاده کرد و به کمک کشتی های جنگی انگلستان ، پرتغالی ها را از سواحل و جزایر ایران بیرون راند .

این حشرهها را به راحتی میتوان در طبیعت پیدا کرد! این منطقه یکی از زیباترین جاهای گرگان را تشکیل میدهد. این پارک یکی از زیباترین و قدیمی ترین مناطق تفریحی شهر گرگان محسوب میشود. سد البرز یا سد لفور در قلب لفور واقع شده و دریاچه پشت این سد از زیباترین جاذبههای جنگل لفور است. اگر از تهران قصد سفر کردن به جنگل لفور را دارید، مسیر خود را باید از جاده تهران- فیروزکوه شروع کنید. جنگل ابر یکی از بانکهای گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده است، که همه ساله مشتاقان و علاقهمندان زیادی را از گوشه کنار جهان به سوی خود دعوت می کند.

شهر شاهرود، بسطام و روستای ابر که در مسیر رسیدن به جنگل ابر قرار دارد دارای جاذبههای دیدنی زیادی از جمله مجموعه بایزید بسطامی و آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی می باشد. دامنه پرشیب جنگلی از دیگر جاذبههای این پارک است که محبوب گردشگران واقع میشود. سرانجام این افراد در مقابل هم قرار میگیرند. 2- شیوه ی تدریجی پناهی(برش پناهی): در این روش عمل زادآوری توسط برش های پناهی وتدریجی (نور دادن منظم، یکنواخت وتدریجی توده مادری وسطح تجدید حیات در سطوح کوچک یا بزرگ) صورت می گیرد.به عبارتی روش تجدید حیات طبیعی جنگل که به صورت تدریجی ودر پناه درختان صورت می گیردوتوسط اجرای برش های متوالی با فواصل زمانی مشخصی انجام می شود.شیوه پناهی یکی از روش های معمول بهره برداری از جنگل های راش وبلوط (درختانی با بذور درشت) می باشد وجزء شیوه های قدیمی بهره برداری است.

به عبارتی دیگر، زمینی ( اعم از خشکی و آبی ) است که عمدتاً از درخت و درختچه همراه با سایر رستنی ها، خشبی وعلفی خودرو پوشیده شده باشد، مشروط به آن که مساحت آن کمتر از نیم هکتار و تاج پوشش درختی آن به طور طبیعی کمتر از پنج درصد نباشد( نرم افزار وزارت جهاد کشاورزی ، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور). در این سال همراه باشروع دوره های آموزشی در انستیتو جنگل و مرتع که با همکاری سازمان خواروبار و کشاورزی جهانی (فائو) به وجود امده بود، تره گوبوف استاد جنگل شناسی کرج که تبعه اسلوونی بود به همراه آسیستان جوانش احمد مصذق از سال 1342 عهده دار تدریس دروس جنگل شناسی، تیپولوژی جنگل، جنگلکاری و نهانستانهای جنگلی و صنوبر کاری گردید.

بدون جنگل، خاک فرسایش مییابد و شسته شده و باعث میشود کشاورزان به حرکت خود ادامه دهند و چرخه تخریب را تداوم بخشند. بهگفته آنها بعد از گذشت مدتی پس از اینکه فائوست از آنجا حرکت کرد در میان جنگل، دودی شدید بهنظر میرسد و به همین خاطر احتمال اینکه آنها به دست قبیله آدمخوارها کشته شده باشند بسیار زیاد است. این جاده چوبی شکیل و زیبا از میان انبوهی از درختان بلند قامت صحنه ای رویایی را ایجاد کرده، گویی که در بهشت قدم میگذارید. ترکیب سنگهای رسوبی در دل جنگلهای هیرکانی، حس قدم گذاشتن در تاریخ را به شما منتقل میکند.

همچنین در این جنگل جادهی آسفالت زیبایی احداث کردهاند که دویدن و قدم زدن و ورزش صبحگاهی را در این جنگل مطبوع و دلانگیز کرده است. منبع زیبایی زمین هستند. ضایعات چوبی ای که از رهگذر این نوع طرزالعمل قطع (یک متر بالاتراز سطح زمین )غوله و تراش چوب پدید می آید. استان گلستان مناطق دیدنی بیشماری دارد که اگر رهسپار النگدره هستید، حیف است سری به این مناطق نزنید. رودخانه ای به نام قلاشی از وسط این جنگل خارق العاده عبور میکند که زیباییهای آن را دو چندان کرده است.

رودخانه قلاشی از وسط این جنگل میگذرد و از قسمت جنوب پارک تا شمال امتداد دارد. جالب است بدانید پارک جنگلی النگدره در دوره­هایی به عنوان بهترین پارک جنگلی شمال ایران هم شناخته شده است. درباره سوغات شمال بیشتر بخوانید. بیشتر بخوانید : “روستای فیلبند کجاست ؟ گیاهان هوایی رطوبن خود را از هوا ، مه و باران می گیرند و بارانی بودن این منطقه نیز باعث رشد بیشتر آنها می گردد. حشرات اکثر موجودات زنده را در جنگل بارانی استوایی تشکیل می دهند. صدای آبهای روان در حال حرکت هم خبر از وجود رودخانه ای پر تلاطم را در اعماق این جنگل میدهد.

كم مسافر ندارد.مسافرانی كه سكوت جنگل ابر را با شلوغیهای بزرگراههای تهران اشتباه گرفتهاند و با صدای موسیقیهای مختلف سكوت جنگل را میشكنند. جنگل هیرکانی لفور مجموعهای از گیاهان و درختان و پوشش گیاهی مختلف را در دل خود جای دادهاست. با توجه به وجود مجموعه متنوعی از آبشارها، رودخانه و حوضچههای متنوع، آب تنی یکی از بهترین تفریحات سفر به جنگل لفور خواهد بود. در داخل جنگل و در قسمتهای مختلف نزدیک به آبشارها، کلبههای جنگلی با امکانات متعددی وجود دارند که میتوانید اقامت در دل طبیعت را تجربه کنید. یکی از بهترین و جذابترین راههای اقامت در این جنگل ، کمپ کردن و چادر زدن در دل طبیعت است.

پارک جنگلی النگدره به فاصله 3 کیلومتری گرگان در دامنه جنگلهای انبوه شمالی قرار گرفته و رودخانه ای از دل آن میگذرد. در این منطقه گردشگران با دنیایی از طبیعت سرسبز و دیدنی روبرو میشوند که در جای جای سردانسر وجود دارد. جنگل توسکستان در زمستانها با آب و هوای متفاوتی روبرو است. وجود چنین پوشش گیاهی، دمای هوای این جنگل را دستکم ۱۰ درجه خنکتر از هوای شهرهای اطراف کرده است که شرایطی دلچسب و فراموشنشدنی برای جنگلگردی و تفریح در النگدره را فراهم میکند. در این نشست شماری از مسئولان حکومتی، موسسههای همکار و رسانهها شرکت کرده بودند.

تمام فضای منطقه النگدره گلستان توسط داوطلبان و افراد مسئول به طور مداوم پاکسازی می شود و از این رو به ندرت در این پارک زباله ای می بینید. به گفته وی تمام نیروهای عملیاتی اداره منابع طبیعی گلستان تا روز چهارشنبه در حالت آمادهباش قرار دارند. در فصل تابستان جنگل النگدره در واقع پناهگاهی خنک برای فرار از گرمای سوزان تابستان است. در این فصل درجه حرارت این منطقه به شدت کاهش مییابد و سرمای استخوانسوز در تمام این منطقه حاکم میشود. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در فصل بهار و تابستان از این پارک زیبا دیدن کنید تا سرسبزی و زیبایی این منطقه شما را مبهوت خودش کند.

دیدگاهتان را بنویسید