آبهای معدنی ایران

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: همزمان با رونمایی از فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو تفاهم نامه اجرای راه آهن هادیشهر (جلفا) به چشمه ثریا (منطقه آزاد ماکو) ، تفاهم نامه مشارکت در اجرای طرح آزاد راه مرند – بازرگان مابین شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و گروه سرمایه گذاری و تکنولوژی قشم به عنوان سرمایه گذار ، تفاهم نامه استفاده از ظرفیت ها و توانمندیهای دانشگاه برای گسترش تحقیقات، پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری در توسعه دانش و فناوری مورد نیاز منطقه آزاد ماکو مابین دانشگاه صنعتی ارومیه و دانشگاه های پیام نور و آزاد ماکو ، تفاهم نامه همکاری در توسعه و راه اندازی خدمات الکترونیک شهروندی ، گردشگری، تجارت الکترونیک و سامانه مدیریت کالای همراه مسافر و سایر سامانه های مورد نیاز توسعه منطقه آزاد ماکو مابین شرکت “نوآوران کسب و کار ماکو” با سازمان منطقه آزاد ماکو و تفاهم نامه مشارکت در اجرای آماده سازی اراضی دهکده لجستیک، ترانزیت و تجارت منطقه آزاد ماکو مابین “گروه بین المللی آباد راهان پارس” با سازمان منطقه آزاد ماکو امضا شد..

معاون لجستیک و حمل و نقل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: مطالعات فاز اول طراحی مسیر اتصال ریلی تبریز به کارس (قارص) کشور ترکیه در مراحل پایانی قرار داشته و فاز نخست این مطالعات حاوی طراحی کریدور مسیر ریلی تا آخر شهریور ماه سال جاری به اتمام رسیده و جهت تصویب به مراجع ذیصلاح و طرف ترک ارایه می شود. چشمه ثریا یا چشم ثریا در منتهی الیه شمالی دشت بورالان و در نقطه صفر مرزی ایران و ترکیه و در فاصله حدود 90 کیلومتری شهر ماکو واقع شده است – به گزارش ایسنا، این چشمه در مرز ایران و ترکیه واقع شده است.

وی با اعلام حمایت مسوولان استان و استانداری آذربایجان غربی از سرمایه گذاران در تمامی بخش ها، افزود: بهبود فضای کسب و کار و تسهیل تجارت مرزی از مهمترین اقداماتی است که برای حمایت از سرمایه گذاران در استان در دست اجراست. به گزارش ایرنا منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیائی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع شده است. قره کليسا(طاطاووس) – ماکو: اين كليسا در روستاي قره كليسا از توابع سيه چشمه شهرستان ماکو، واقعشده و مزار تادي مقدس است. در سال ۴۳ ميلادي دو نفر بنامهاي طاطاووس و بارتلميوس در آذربايجان به تبليغ آئين مسيح پرداختند و در نتيجه ۳۵۰۰ نفر از جمله دختر پادشاه به دين مسيح گرويدند.

پادشاه ارمنستان براي ممانعت از تبليغ دين مسيح ، در سال ۶۶ ميلادي فرمان قتل عام آنان را صادر كرد و اجساد آنان نيز در محل فعلي قره كليسا و حوالي آن مدفون شدند. ارتفاع آن قريب به ۸۰ متر است. این ناحیه دره ای تقریباً شمالی- جنوبی است که نهر آبی در ته آن به طرف شمال جاری است. بر روی رودخانه کوار (قره آغاج)، در دوره ساسانیان، پلی زده شده است؛ که شماره ی ثبت تاریخی آن در آثار ملی ایران ۹۴۷ است. در اواخر دوره قاجاريه ، دو چشمه ازچشمههاي پل خراب شده و هنگام مرمت و بازسازي ، به جاي دو چشمه ، چشمهاي بزرگتر ساخته و پنج چشمه را به چهار چشمه تبديل كردهاند.

۲- ییلاق میکائیل کوره: سر ایل جافها بوده و« پیشخورانه» به دولت مرکزی ایران داده واز منطقه بازیان که منطقه ای گرمسیر در کردستان عراق بوده برای چرای دامهای خود به منطقه ی بین آبادی شاه قلعه وآبادی دره وه زان آمده که هنوز بقایای گورستان این جافها در منطقه ی ییلاقی آن باقی مانده است. بازدید از این چشمه سفری مملوء از هیجان، سرگرمی و شادی است که یادآوری خاطرات خوش آن همواره شما را سرمست خواهد کرد. در کنار این هتل، چندین و چند سوئیت اجارهای و هتل آپارتمان نیز در این شهر وجود دارند.

ساختمان شهرباني – ماكو: ساختمان شهرباني ماکو عمارت قديمي و زيبايي است كه در حدود سيصد متري شمال شرقي خيابان اصلي شهر واقع شده است. عمارت كلاه فرنگي – ماكو: اين بنا در سمت شرق خيابان امام ماکو واقع شده و در گذشته به عليقلي خان بيات تعلق داشته است. حجت الاسلام ایوب رنجبری، امام جمعه ماکو نیز در این همایش سرمایه گذاران را مجاهدان عرصه اقتصادی دانست و افزود: تمام تلاش های مسوولان اجرایی باید صرف تسهیل فعالیت های سرمایه گذاران در منطقه شود. زمان بازدید: همه روزه به جز ۲۸صفر، تاسوعا، عاشورا، رحلت امام خمینی، شهادت امام جعفر صادق(ع) و شهادت حضرت علی(ع) از ساعت ۹تا ۱۲و ۱۷ تا ۲۱.

مسجد حاج محمد جعفر آبادهای اصفهان نیز از این قاعده مستثنا نیست و دارای دو درب است که یکی درب آن در جهت شمال و یک درب آن در جهت شرق قرار گرفته و مسجد را به کوچه های شمالی و بازار شرقی متصل نموده است. ۵/۲ كيلومتر بعد از شوط آباد تپهاي وجود دارد كه آبگرم از بالاي آن خارج ميشود. اين مقبره دردل كوه كنده شده و مشتمل بر سه اطاق است كه ايوان فرهاد نيز گفته ميشود.

اين رود از كوههاي هزاربركه تركيه سرچشمه ميگيرد و سپس با رودي ديگر بنام كورا در جمهوري آذربايجان ، يكي ميشود و بالاخره به درياي مازندران ميريزد. نماي خارجي بنا داراي مجسمههاي گچي است كه سردرها و نردههاي گچي لبه بام را زينت دادهاند اين كاخ به علت قرار گرفتن بر سر جاده ترانزيتي تركيه و اروپا اهميت توريستي زيادي دارد. علیرضا خمسه با بازی درخشان خود در نقش بابا پنجعلی در کنار بازیگران همچون محسن تنابنده، ریما رامین فر و احمد مهران فر در سریال پایتخت ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ به کارگردانی سیروس مقدم چشمه های دیگری از هنر بازیگری خود را به معرض نمایش گذاشت.

دریاچه اصلی سد سفیدرود که در دره های جنوبی و غربی شهر منجیل تشکیل شده است، نخستین منظره آبی برای مسافرینی است که از جاده قزوین وارد گیلان می شوند. با توجه به اینکه این شهرستان طی سال های گذشته با مشکل جدی کم آبی دست و پنجه نرم می کند، خبرنگار تیتریک این موضوع را از مسئولین اشتهارد پیگیری کرد. مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

فروپاشي امپراتوري ساساني و گسترش اسلام در آسيا، آثار سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي وسيعي برجاي گذاشت كه پيامدهاي آن هنوز هم ادامه دارد. پل پنجچشمه از آثار دوره صفوي است و به منظور ايجاد ارتباط بين تبريز – ماکو و همچنين روستاهاي اطراف ساخته شده است. ساختمان بنا به اواخر دوره قاجاريه مربوط است. خصوصیات بعضی از میوه های شهرستان آذرشهر و حومه به قدری مساعد است که از دیرباز از آن خشکبار اعلا به دست می آوردند. جبهه خارجي بنا نيز شامل سرستونهاي تزئين شده ، مجسمهها و اشكال گل و بوته است و پوشش بام آن نيز شيرواني است.

نقش و نگارهاي روي بدنه كليساي قديمي ريشههاي اساطيري دارد و تزئينات بدنه قسمت جديد نيز شامل تصاويري ازداستانهاي قديمي ، طاق نماها ، نيمه ستونهاي برجسته و قوسهاي تزئيني است كه بصورت برجسته حجاري شدهاند. يكي كليساي سياه يا قسمت قديمي و ديگري كليساي سفيد كه جديدتر و بزرگتر از كليساي قديمي است. در زمان خلافت خليفه دوم، اين سرزمين به وسيله عربها فتح و يكي از سرداران عرب به عنوان حاكم آن منصوب شد، ولي در اثر مخالفتها و جنگهاي مردم بلوچستان با وي، سرانجام اين سرزمين را ترك كرد. معاون اقتصادی وتوسعه زیربنایی استانداری آذربایجان غربی نیز در این همایش ملی گفت: این منطقه با توجه به موقعیت ممتاز جغرافیایی باید به قطب تولید و صادرات کالا و تامین خدمات کشور تبدیل شود و تحقق آن نیازمند جذب سرمایه گذاری است.

معاون استانداری آذربایجان غربی با اشاره به هزینه یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی تامین زیرساخت های لازم در حوزه آب و خاک این منطقه، ادامه داد: این میزان اعتبار با هدف توسعه کشاورزی مدرن در منطقه تامین می شود. وی همچنین به پیگیری اتصال منطقه آزاد ماکو به شبکه ریلی کشور از طریق تبریز اشاره کرد و ادامه داد: این شبکه ریلی از طریق منطقه آزاد ارس به شبکه ریلی کشور و از سمت چشمه ثریا به کشور ترکیه وصل می شود. مواد اصلی این غذا گوشت و سبزیجات می باشد.

از انرژی زمین گرمایی در دو بخش کاربردهای نیروگاهی( غیر مستقیم) و غیر نیروگاهی ( مستقیم) استفاده می شود. در صنایع غذایی نیز استفاده و استخراج گاز دی اکسید کربن فعلاً در ایران کاربرد دارد. حسینی، ایجاد کارخانه روغن کشی، راه اندازی صنایع پایین دستی لبنیات و راه اندازی گاوداری ۲ هزار راسی را از طرح های اولویت دار منطقه آزاد ماکو اعلام کرد و افزود: عملیات اجرایی این طرح ها به زودی آغاز می شود. مهدی صفری مقدم در گفت و گو با پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو با اشاره به تفاهم نامه منعقده بین دو کشور ایران و ترکیه در خصوص اتصال ریلی تبریز – کارس افزود: بر مبنای مطالعاتی که راه آهن کشور ترکیه در خصوص طراحی مسیر ریلی انجام داده است، دو نقطه اتصال را پیشنهاد داده اند که یکی چشمه ثریا و دیگری محدوده مرز سه جانبه ایران، ترکیه و نخجوان است که این موضوع هم اکنون در حال بررسی توسط منطقه آزاد ماکو و شرکت راه آهن ج.ا.ا.

روستای میناوند از مسیر جاده باریکان میگذرد و بر فراز منطقهای کوهستانی قرار گرفته و آخرین روستا در این نقطه است. همین موضوع باعث شده تا هر مسافر تمایل به آبتنی در این حوضچهها و تسکین دردهای رماتیسمی، مشکلات پوستی، میگرن و… تاريخ احداث بنا نامشخص است، اما به احتمال زياد در سال۱۳۲۰ هجری قمری گچبري و آئينه كاري ساختمان انجام گرفته است. اما طبقه دوم با تزئينات گچبري ، آئينه كاري و شيشههاي رنگي در ارسيها ، نماي ويژهاي دارد. یكی آبیاری گیاهان باغ و دوم بهره برداری از موجودیت و كیفیتهایی كه آب میتواند در باغ ایجاد نماید.بررسی وضع اولیه باغ نشان میدهد كه حركت پلكانی آب در محور میانی تا بیرون از باغ نیز ادامه داشته است.

دوم – ساختمان اصلي كاخ مشتمل بر دو طبقه با سقف شيرواني است و اتاقها و سالنهاي متعددي با نقاشي و گچبري و آئينه كاري دارد. سوم – ساختمان سنگي يا آشپزخانه كاخ كه با سنگهاي صيقلي و تراش خورده ساخته شده است. ساختمان در تملك يكي از خوانين ماكو بود كه شهرباني براي استفاده خود آنرا خريداري كرد و از آنزمان به ساختمان شهرباني معروف شد. پيرامون سد ارس در شرق ماكو جنگل كاري شده و تفرجگاه عمومي است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، چشمههای آبگرم محلات در ۱۵ کیلومتری شمال شرق این شهرستان و در ارتفاعات منطقه واقع شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید